Aydınlatılmayan gazeteci cinayetleri.... 'Onların kanı akmaya devam ediyor'

Ayd%C4%B1nlat%C4%B1lmayan+gazeteci+cinayetleri....+%E2%80%99Onlar%C4%B1n+kan%C4%B1+akmaya+devam+ediyor%E2%80%99
ABONE OL

Aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu Ankara’da 24 Ocak 1993 tarihinde hayatını kaybeden araştırmacı-gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun 27. ölüm yılında basın meslek örgütleri de anma mesajları yayınladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada; gazeteci cinayetlerindeki azmettiricilerin hala ortaya çıkarılmadığı vurgulandı ve şu görüşler yer aldı:

"Basın bir ülkenin hafızasıdır. Bu nedenle Türkiye'de halkın gerçekleri öğrenme hakkı için hizmet eden gazeteciler her zaman güç odakları tarafından hedef seçiliyor, öldürülüyor. Türkiye ne yazık ki, evrensel gazetecilik normlarına göre basın özgürlüğünün bulunmadığı ülkeler arasında yer alıyor. Bu ortamda Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere duyulan ihtiyacın ne denli arttığını bir kez daha hatırlatıyoruz. Bugün Uğur Mumcu yaşasaydı özellikle 90’lı yıllarda üst üste gazetecilerin öldürülmesi ve siyasi cinayetlerle ortaya çıkan faili meçhuller üzerinde mutlaka kafa yorar, bütün enerjisini toplar ve dosyalara ulaşır, tozlu raflarından onları indirir ve mutlaka okurlarıyla buluşturmaya çalışırdı. O dönemden  bu yana hâlâ hiçbir siyasi cinayetin ama özellikle gazeteci cinayetlerinin arkasındaki azmettiriciler ortaya çıkarılamadı. Halkın vicdanı olan Uğur Mumcu’nun ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz” deyişi her geçen gün toplumda önem kazanıyor. Gazetecilerin gerçeğin peşinde koşması gerektiğini en iyi ortaya koyan isimlerden olan Uğur Mumcu’yu hiç unutmadık. Meslektaşımızı öldüren tetikçileri azmettirenlerin hala ortaya çıkarılamamasını bir demokrasi ayıbı sayıyoruz. Uğur Mumcu’yu ölümünün 27. yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz"

ATİLA SERTEL DE FAİLİ MEÇHUL GAZETECİ CİNAYETLERİNE DE DEĞİNDİ! Uğur Mumcu için bir anma mesajı da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel'den geldi.  TGC'nin anma mesajında değindiği gibi gazeteci cinayetlerinde azmettiricilerin bulunamamış olmasına değinen Atila Sertel, Uğur Mumcu gibi öldürülen Çetin Emeç, Abdi İpekçi, Muammer Aksoy'a da değindi. "Faili meçhul cinayetler aydınlatılmazsa Türkiye demokrasisi bir adım ileri gidemez" diyen Sertel, katillerin bulunması ve Türkiye'nin geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini ve Türkiye'nin bu şekilde aydınlatılabileceğini söyledi. Uğur Mumcu’yu anmanın yanında anlamak gerektiğini vurgulayan Sertel, “Geçmişte ‘Tarikat-Siyaset-Ticaret’ üçgenine dikkat çeken Uğur Mumcu, o günün resmini çizerek ve bugünlerin Türkiye’sine işaret ediyordu. O dönem onu anlamak istemeyenler dahi bugün ne demek istediğini çok iyi anlıyor” dedi.

Uğur Mumcu’nun aydınlık, çağdaş bir Türkiye yaratma umuduyla korkmadan yürüyen bir gazeteci olduğunu dile getiren Sertel, “1993 yılının soğuk bir gününde kalleş bir pusuda bomba ile katledildi. Aradan geçen 27 yıl onu unutturmadı ve unutturmayacak. Türkiye’nin dününe geleceğine ışık tutan yazılarıyla, araştırmalarıyla, kitaplarıyla, konuşmalarıyla yaşıyor. Uğur Mumcu öldürüldükten sonra da Türkiye'de laik, çağdaş yaşamın, Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti'nin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin en büyük ve ölümsüz ismi olarak yaşıyor, yaşayacak” diye konuştu.

Atila Sertel'in açıklaması şu şekilde:

“Ocak ayında bu ülkenin önemli değerleri katledildi. Cumhuriyeti değiştirmek isteyenler aydınlarımızı öldürerek, gözdağı verdiler. Aydınlarımızı katleden karanlık güçler hala ortaya çıkarılamadı. Bu cinayetler tam olarak aydınlatılamazsa Türkiye aydınlanamaz. Uğur Mumcu'nun katledilişinin üzerinden 27 yıl geçti, cinayet hala aydınlatılamadı. Abdi İpekçi cinayetinin tetikçisi Mehmet Ali Ağca yakalandı, ceza aldı ama arkasındaki karanlık güç ortaya çıkarılamadı. Muammer Aksoy, Çetin Emeç cinayetlerinin failleri hala meçhul.

Faili meçhul cinayetler aydınlatılmazsa Türkiye demokrasisi bir adım ileri gidemez. Onların kanı akmaya devam ediyor. Ne zaman katilleri bulunup ceza alırsa onların kanı duracak ve Türkiye geçmişiyle biraz olsun yüzleşecek, barışacak. Bu düşüncelerle; Türkiye’nin aydınlık yüzü, araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’yu katledilişinin 27’nci yılında bir kez daha saygı ve özlemle anıyor, tüm gazeteci meslektaşlarımı ve halkımızı onun öğretileri etrafında birleşmeye davet ediyorum.”

TGS de (Türkiye Gazeteciler Sendikası) yaptığı açıklama da;Uğur Mumcu'nun cesareti ve titiz haberciliği ile tüm meslektaşlarına örnek olduğunu ifade etti. async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8">
twitter takip