AYM'nin verdiği karar tepki çekti! Müjdat Gezen'e edilen hakaret eleştiri sayıldı!

AYM%E2%80%99nin+verdi%C4%9Fi+karar+tepki+%C3%A7ekti%21;+M%C3%BCjdat+Gezen%E2%80%99e+edilen+hakaret+ele%C5%9Ftiri+say%C4%B1ld%C4%B1%21;+
ABONE OL

Müjdat Gezen'in kendisine pe......k diyen Yeni Akit Gazetesi'ni mahkemeye vermiş ve dava AYM'ye taşınmıştı. AYM, o sözleri eleştiri saydı.

 

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halk TV’de Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası programında konuk olan sanatçı Müjdat Gezen’e 'pe....k' diyen Yeni Akit’ gazetesine verilen 3 kuruşluk para cezasını kaldırdı ve söz konusu ifadeyi eleştiri amacıyla kullandığını vurguladı.
 
2015 yılında yayınlanan programa tiyatro ve sinema sanatçısı Müjdat Gezen’in yanı sıra ilahiyatçı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk konuk olmuştu. 
 
Söz konusu programa ilişkin Yeni Akit ertesi gün, “Pe.....k’ Müjdat ve ‘Küfürbaz’ Yaşar’a tepki yağıyor” başlıklı imzasız bir haber yayımladı.
 
Müjdat Gezen, yayımlanan haberin kişilik haklarını zedelediği gerekçesiyle Bakırköy 2. Asliye Hukuk Mahkemesi ‘ne başvurmuş ve Yeni Akit’e 3 kuruşluk manevi tazminat davası açmıştı. Mahkeme, Yeni Akit’i tazminata mahkum etmişti.
 
Kararı AYM’ye taşıyan Yeni Akit başvurusunda, ‘pe.....k’ sözcüğünü tırnak içerisinde vererek gazetecilik tekniği olarak kullandığını ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini savundu. AYM, Anayasa’nın ifade ve basın özgürlüğünü düzenleyen 26. ve 28. maddesine atıfta bulunarak söz konusu manevi tazminat davasının basına müdahale olarak gördü.
 
AYM: "Haberin bütünlüğüne bakıldığında hedef aldığı söylenemez"
 
AYM değerlendirmesinde söz konusu küfürlerin eleştiri amacıyla kullanıldığını ve “İlk derece mahkemesi haberi yayımlandığı bağlamdan ve haber içerisinde geçen bir kelimeyi bütünselliğinden ayrı değerlendirdiğini” vurguladı.
 
Anayasa Mahkemesi aynı zamanda, Gezen’in kullandığı ifadelerin, “Kendisine yönelik olarak kullanılmasının şeref ve itibarını hedef aldığı açıktır” dedi. AYM, haberin izleyicinin tepkisini dile getirmek amacıyla yayınlandığını belirterek, “Haberin bütünlüğüne bakıldığında Yeni Akit’in doğrudan ve keyfi biçimde hedef aldığı söylenemez” dedi. AYM, “Söz konusu sert söylemin bir ölçüde Gezen’in davranışından kaynaklandığı kabul edilmelidir” ifadelerine yer verdi.
 
Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı sosyal medyada tepki çekerken "Zaten ikitadara muhalif olan herkese edilen hakaret eleştiri. Muhalif isimlerin ağzından çıkan en ufak bir söz de hakaret" , "Ben olsam Yeni Akit gibi sadece kağıt israfı olan bir gazetenin bana hakaret etmesinden mutluluk duyarım. Bunlardan övgü almaktansa....", "Biz de bu küfrü edene bunu söylesek yine basit bir eleştiri olacak mı" gibi yorumlar yapıldı.
twitter takip