CHP'li Yurter Özcan'dan Türken Vakfı'yla ilgili yeni açıklama: Aktarılan para 1.7 milyar lirayı aştı

CHP%E2%80%99li+Yurter+%C3%96zcan%E2%80%99dan+T%C3%BCrken+Vakf%C4%B1%E2%80%99yla+ilgili+yeni+a%C3%A7%C4%B1klama:+Aktar%C4%B1lan+para+1.7+milyar+liray%C4%B1+a%C5%9Ft%C4%B1
ABONE OL

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Kılıçdaroğlu'nun 'kaçış planı' açıklamaları ile bir kez daha gündeme gelen ABD'deki TÜRKEN Vakfı'yla ilgili, 'Şimdiye kadar ortaya çıkardığımız toplam varlık 1,7 milyar TL'den daha fazla' dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TÜRGEV ve ENSAR üzerinden TÜRKEN Vakfı'na para aktarıldığı iddiaları ardından ABD'deki vakfın mali gücünün 102 milyon doları geçtiği ortaya çıktı.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, para trafiğini takip eden CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, son 2 yılda ne kadar bağış toplandığının ise belirsiz olduğunu vurguladı. Özcan, "Şimdiye kadar ortaya çıkardığımız toplam varlık 1,7 milyar TL'den daha fazla. Türkiye'de bu paraya daha çok ihtiyacı olan milyonlarca öğrenci var. Onların hakkını arıyoruz" dedi.

'İKTİDAR İDDİALARI YALANLAYAMADI'

Yurter Özcan, vakıfla ilgili ulaştıkları son bilgiyi ise şöyle aktardı:

"İktidar, Kılıçdaroğlu'nun iddialarını yalanlayamadı, ‘böyle bir şey yok' diyemedi. Dikkatleri sadece kaçış planına çekerek milyonlarca lirayı vatandaşın dikkatinden kaçırmaya çalışıyorlar. Manhattan'da yurt yapılmasına ve Muhammed Ali'nin çiftliğinin satın alınmasına verecekleri bir cevap yok. Manhattan'da kaç Türk öğrenci var ki… Suudi İslam Kalkınma Bankası ile yapılan kredi anlaşması konut kredisi olarak İslami şartlara göre hazırlanmış. Peşin para ile alınan arsa için konut kredisi çekilmez. İnşaat için kullanacaklarsa inşaat kredisi almaları gerekirdi. 2017'de 17,5 milyon dolara satın aldığınız gökdelen arsası için Suudi Arabistan'dan Haziran 2020'de niçin 35 milyon dolar borç aldınız? Yıllık yüzde 5 faiz ödenecek bu 35 milyon dolarlık kredi ne için kullanılacak?"

TÜRKEN VAFI HAKKINDAKİ İDDİALAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kaçış planı” iddiasının odağındaki vakfın TÜRKEN olduğu öne sürülüyor.

TÜRGEV ve Ensar Vakfı ortaklığıyla 2014 yılında ABD’de kurulan TÜRKEN Vakfı’nın kuruluş belgesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın imzası yer alıyor. Vakfın Yönetim Kurulu’nda ise Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak'ın yanı sıra Kartal İmam Hatip Lisesi mezunu da olan Saray'a yakın bazı isimler bulunuyor.

twitter takip