Cumhuriyet Gazetesi kapatılan dosyayı yeniden açıyor! Nadira Kadirova nasıl öldü?

Cumhuriyet+Gazetesi+kapat%C4%B1lan+dosyay%C4%B1+yeniden+a%C3%A7%C4%B1yor%21;+Nadira+Kadirova+nas%C4%B1l+%C3%B6ld%C3%BC?

Cumhuriyet Gazetesi, AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal'ın evinde hayatını kaybeden Özbekistan uyruklu çalışan Nadira Kadirova hakkında bir yazı dizisi hazırlamaya başladı.

Cumhuriyet Gazetesi geçen sene Eylül ayında AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde hayatını kaybeden ve ölümü halen tartışılan Özbekistan uyruklu çalışan Nadira Kadirova’nın dosyasını yeniden açıyor. Gazete, Nadira Kadirova hakkında bir yazı dizisi hazırlamaya başladı.
 
Gazete, Kadirova’nın ölümüne ilişkin tüm bilinenleri aktarmaya çalışacaklarını söyledikleri yazı dizisi kapsamında, Nadira’nın kısa yaşam hikâyesine, aile fertlerinin ifadelerine, tanık beyanlarına ve Şirin Ünal’ın avukatının yanıtlarına yer verecek.
 
Cumhuriyet Gazetesi, Tuğba Özer imzasıyla yayınlanan haberde "Bu yazı dizisi hazırlanırken şu soru aklımızdan bir an olsun çıkmadı: Nadira’ya ne oldu" ifadelerini kullandı.
 
Cumhuriyet'in haberi şöyle:
 
Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova, ev hizmetlisi olarak çalıştığı AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde, 23 Eylül akşamı, Ünal’a ait silahtan çıkan tek kurşunla yaşamını yitirdi.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 Mart’ta Kadirova’nın ölümünün intihar olduğuna hüküm getirerek takipsizlik kararı verdi. Ailenin avukatı tarafından takipsizlik kararına yapılan itirazın reddedilmesiyle Kadirova’nın ölümüne ilişkin soruşturma bir davaya bile dönüşmeden kapatılmış oldu.
 
EV İŞÇİSİ GÖÇMEN BİR KADIN
 
Nadira Kadirova, ya da asıl adıyla Nodıra Kodırova, 1996 yılında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te dünyaya geldi. 4 kardeşten en küçüğü olan Nadira’nın iki kız ve bir de erkek kardeşi vardı.
 
Ağabeyi Muhammet Ali, Nadira’yı çok sabırlı biri olarak tanımlıyor ve ekliyor: “Aç kaldığımız günler oldu. Nadira’yla hep sıkıntılarla büyüdük. O kadar zorluk çekmesine ve zor bir hayatı olmasına rağmen bir kere şikâyet etmedi. Hep sabretti kardeşim. Çok masum biriydi.” Özbekistan’da liseye kadar eğitimini tamamlayan Nadira, kuaförlük yapmaya başladı. Nadira’nın ölümünden bir süre önce babası hastalanarak yaşamını yitirmişti. Nadira, Türkiye’de bir döner restoranında çalışan ağabeyine, Türkiye’ye gelerek çalışmak istediğini söyledi. Önce başka bir evde ardından da Şirin Ünal’ın evinde çalışmaya başladı. Nadira, hem Ünal’ın hasta eşine bakıyor hem de evin bazı işlerini yapıyordu.
 
ÜNİVERSİTEYE GİDECEKTİ
 
Türkiye’de üniversite okumak isteyen ve bunun için Şirin Ünal’ın evinde çalışıp para biriktiren Kadirova’nın hayalleri vardı. Üniversitenin ardından hostes olmak isteyen Nadira, evlenip Türkiye’de kalmak istiyordu.
Nadira hayata veda etmeden yalnızca 6 gün önce üniversite hayalini gerçekleştirmek için dershaneye gitmek üzere görüşme yapmıştı. Yazışmalara göre 14 Eylül’de dershane müdüründen kurs hakkında bilgi alan Kadirova, 16-17 Eylül günlerinde de dershaneye giderek kayıt konusunda anlaştı. Kadirova ölmeseydi 28 Eylül’de ders başı yapacaktı.
 
‘HAYATIN LEZZETİNİ TATMAK İSTİYORUM!’
 
İntihar etmeyi düşünen bir kadın gelecek planları yapar mıydı? Bu sorunun yanıtını net olarak veremiyoruz. Ancak Nadira’nın günlüğünde yazanlar gelecekten hâlâ umudu olduğunu hissettiriyor: “1 Eylül üniversiteye girme günü. Allahım lütfen girebilmem için tüm engelleri kaldır. Üniversiteye girmek, öğrenci olmak, hayatın lezzetini tatmak istiyorum. Artık kendi ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum. Bugüne kadar ne yaptıysam ailem için yaptım, bundan sonra da öyle olacak. Artık bu tarz işlerde daha fazla çalışmak istemiyorum. Ben okuyup büyük adam olacağım söz veriyorum annem. Hepinize ben bakacağım, hepinizi koruyacağım. Çünkü ben kendime güveniyorum. Hostes olmamı istersin ya hostes de olacağım bak gör.”
 
NADİRA NASIL ÖLDÜ?
 
23 Eylül 2019 günü akşam saatlerinde AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara, Çankaya’da bulunan evinden silah sesi geldi. Ses, Ünal’a ait olan Baretta marka 9 mm’lik silahtan geliyordu.
 
Haberin devamını okumak için tıklayınız