Fatih Portakal hedefte! Suç duyurusundan sonra yayın durdurma cezası!

Fatih+Portakal+hedefte%21;+Su%C3%A7+duyurusundan+sonra+yay%C4%B1n+durdurma+cezas%C4%B1%21;
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu başarılı haberci Fatih Portakal'ın sunduğu Fox Ana Haber Bülteni'ne RTÜK tarafından program durdurma cezası verildi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bugün yaptığı toplantıda Türkiye'nin en çok izlenen haber programı FOX Ana Haber'e 3 kez yayın durdurma cezası verdi.
 
RTÜK Üst Kurulu'nda yapılan son toplantıda, Fatih Portakal'ın sunduğu FOX Ana Haber'deki 30 Mart, 31 Mart ve 1 Nisan tarihlerinde 'yayın ihlali' iddiaları gündeme geldi.
 
BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre; Portakal'ın CHP'li belediyelerin yardımlarının engellenmesine, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın siyasallaşmasına ve tüm devletlerin yoksullaştığına yönelik tespitleri 'ihlal' olarak değerlendirildi.
 
İfadelerin tarafsızlığa aykırı bir şekilde halkın birlik ve beraberliğinin sağlanmasına zarar verici nitelikte olduğu kanaatine varan RTÜK, 6112 sayılı Kanun'un 8/1/b maddesinde yer alan "Yayın hizmetleri, …Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz." hükmü kapsamında FOX TV'ye üst limitten idari yaptırım (Yayın reklam gelirlerinin yüzde 3'ünün ceza bedeli olarak alınmasına) ve 3 kez program durdurma cezasına karar verdi.
 
RTÜK Kanunu'na göre, Fox TV nin aynı ihlali tekrarlaması halinde yayın lisansının iptaline karar verilebiliyor.
 
Ayrıca, Fox tv'nin "İlker Karagöz İle Çalar Saat" programındaki gerçeklikle ilgisi olmayan "ekmek kuyruğunda kavga" haberi nedeniyle yayıncı kuruluşa yine üst limitten idari para cezası müeyyidesi uygulandı.
 
KARAR HUKUKİ DEĞİL SİYASİ
 
Konuyla ilgili BirGün'e değerlendirmelerde bulunan RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, "Recep Tayyip Erdoğan hedef gösteriyor, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de bu durumdan vazife çıkarıyor. Yayıncılık hayatımızın en ağır cezalarından birisiyle karşı karşıyayız. Türkiye'nin en çok izlenen haber programını üç kez durdurmak hukuki değil, siyasi bir karardır" dedi.
 
TELE 1'E 3 KEZ PROGRAM DURDURMA CEZASI
 
Üst Kurul, TELE 1 hakkında hazırlanan raporu da ele aldı.
 
"Gün Başlıyor" isimli programda sarf edilen ifadeler gerekçesiyle TELE 1'e üst limitten idari yaptırım ve 3 kez program durdurma cezasına karar verildi.
 
HALK TV'YE DE CEZA!
 
Üst Kurul, Halk TV'de yayımlanan "Şimdiki Zaman Siyaset" isimli programda canlı yayın konuğu Ali Demirsoy'un "… oradaki 50-60 kişiyi ya bir adaya götürür tecrit ederdim ya da ben biyolog olmam nedeniyle beni kınamayın ya da öldürürdüm. Siz orada 50 kişiyi itlaf etmiş olsaydınız bugün bir milyon adamın ölümünü engellemiş olurdunuz." ifadelerini ele aldı. RTÜK, Demirsoy'un insan onurunu zedeleyen ifadeler kullandığına karar vererek yayıncı kuruluşa idari yaptırım uyguladı.
 
HABER GLOBAL'E SİGARA CEZASI!
 
Üst Kurul ayrıca canlı yayında sigara yakan yorumcu Berhan Şimşek nedeniyle Haber Global televizyonuna üst limitten idari para cezası verdi.
 
İktidara yakınlığıyla bilinen Akşam gazetesi yazarı Ahmet Kekeç de, köşesinde “Bir milli güvenlik sorununa dönüşen FOX kanalının lisansı gözden geçirilmeli, hatta iptal edilmelidir...” ifadelerini kullanmıştı.
 
Eski polis şefi Bülent Orakoğlu da Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde sadece Fox TV ve Halk TV’yi de hedef almış ve “Bunlar devlete meydan okuyan zihniyetin amiral gemisi” satırlarını kaleme almıştı.
 
AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, geçtiğimiz hafta Fatih Portakal hakkında attığı bir twetten dolayı duç duyurusunda bulunmuştu.
 
 
twitter takip