Naci Görür, Marmara için uyarmaya devam ediyor: Göz göre göre geliyorum diyor

Naci+G%C3%B6r%C3%BCr,+Marmara+i%C3%A7in+uyarmaya+devam+ediyor:+G%C3%B6z+g%C3%B6re+g%C3%B6re+geliyorum+diyor
ABONE OL

Türkiye'de etkili olan sağnak yağışlar sonrası çeşitli bölgelerde arka arkaya seller meydana geldi. Yaşanan afetlerin ardından uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür yaşanan su taşkınlarına dikkat çekerek, sellerin göz göre göre geldiğini belirtti.

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, son dönemde yaşanan sel felaketlerine ilişkin konuştu ve "Bugünkü sel bölgesi, yarının deprem bölgesi olabilir" uyarısında bulundu.

Görür, "Bugünkü sel bölgesi yarının deprem bölgesi. Lütfen buraları hemen şimdi afet dirençli yerler haline getirmeye çalışalım" ifadelerini kullandı.

Görür, taşkınların göz göre göre geldiğini belirterek şu sözlere yer verdi:

"Kırklareli, Başakşehir, Büyük ve Küçük Çekmece Gölleri çevresinde şiddetli seller oldu. Evet seller zaman zaman birçok yerde oluyor ama bizde göz göre göre geliyorum diye oluyor. Avrupa yakasında Haliç de dahil Büyük ve Küçük Çekmece Gölleri KB doğrultulu akarsu vadilerinin Marmara ağzında oluşmuşlardır. Aslında bunlar göl değil lagündür. Yani denizin bastığı ana vadi kesimleridir. Bu lagünler çevresinde çok sayıda akarsu kolları bulunur. Bu kollar Trakya’nın bu kesimini direne eder, yağan yağmurları ve akan suları ana vadilerde toplayarak Marmara’ya kavuştururlar. Siz sırf rant kaygısıyla veya bilmeden kimi dereleri doldurur, imara açarsanız er geç bu afetlerle karşılaşırsınız. Tabiat drenaj sistemini binlerce yıl kullanır. Bir dere ve çevresinde 40-50 sene su görmezseniz artık buralar kurumuş, su gelmez diyemezsiniz. Tıpkı bir yerde 3-5 nesil deprem görmemiş ise burada deprem olmaz diyemeyeceğiniz gibi. Bizim zaman ölçeğimiz ile tabiatınki farklı. Bizim 100 bin senemiz tabiat için 1 salise bile değil. Özellikle yöneticilere sesleniyorum siz siz olun kentlerin gelişimini bilimin güvenli ellerine teslim edin. Bu günkü sel bölgesi yarinin deprem bölgesi. Lütfen buraları hemen şimdi afet dirençli yerler haline getirmeye çalışalım. Sevgiyle."

twitter takip