Tazminatını alamayan Hürriyet çalışanları adliye binası önünde eylem yaptı: Paramız pul oldu

Tazminat%C4%B1n%C4%B1+alamayan+H%C3%BCrriyet+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fanlar%C4%B1+adliye+binas%C4%B1+%C3%B6n%C3%BCnde+eylem+yapt%C4%B1:+Param%C4%B1z+pul+oldu
ABONE OL

Türkiye Gazeteciler Sendikası'na (TGS) üye oldukları için 2019'da Hürriyet Gazetesi'nde işten çıkarılan 45 gazeteci, 2 yıldır hak mücadelesi veriyor...

Açtıkları davanın Bakırköy Adliyesi Bahçelievler Ek Binası'nda bugün görülecek duruşması öncesi gazeteciler, avukatları ve TGS yetkilileri bir basın açıklaması yaptı.

'İKİ YILDIR ADALET ARIYORUZ'

Duvar’dan Ferhat Yaşar'ın haberine göre, TGS Başkanı Gökhan Durmuş, "Anayasal bir hak olan sendikalaşma hakkı, işten atılma gerekçesi yapılıyor ama Anayasayı korumakla yükümlü olan kurumlar sadece seyrediyor. Patronların yasaları çiğnemesine seyirci kalanlar bu adaletsizliğin ortağıdır. Daha iyi koşullarda çalışma, daha iyi ücret ve iş güvencesi talepleriyle sendikamıza üye olan Hürriyet Gazetesi çalışanları, 'işletmesel neden' gerekçe gösterilerek işten atıldı" dedi.

‘ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN ŞOFÖR OLARAK GÖSTERİLDİ’

Durmuş, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Yaklaşık 200 kişi. Kim mi bunlar? Demirören Grubu'nun başka şirketlerinde çalışan kişiler. Mesela Likitgaz'da Makina Mühendisi ve Bölge müdürü olarak 19 bin TL maaş alan kişi, Hürriyet matbaasında asgari ücretle çalışan kamyon şoförü olarak gösterildi. Mesela Demirören'de Genel Müdür Yardımcısı ve İnsan Kaynakları Grup Başkanı olarak 22 bin lira ücret alan kişi hem Bağcılar hem de İzmir matbaalarında asgari ücretle çalışan uzman gösterildi. Denizli'de Demirören'de muhasebeci olarak çalışan bir kişi İzmir matbaasında asgari ücretle çalışan şoför olarak gösterildi.

‘ADALET İSTİYORUZ, SADECE ADALET’

Kayseri'de LPG tüp dağıtıcısı olarak çalışan 3 kişi Ankara matbaasında uzman olarak gösterildi. İstanbul'da tüp dağıtan 36 kişi aynı zamanda matbaada uzman olarak çalışan gösterildi. Bu kişilerin ortak noktası nedir biliyor musunuz? Yaptıkları her işte tam zamanlı olarak çalışıyor olmaları. O kadar yetenekliler ki hem insan kaynakları müdürlüğü yapıyor hem de İstanbul ve İzmir matbaalarında çalışabiliyor aynı anda. Fedakâr ve cefakâr bölge müdürümüz aynı anda kamyon şoförlüğü de yapıyor. Bunlar ve bunun gibi birçok örneğin belgeleri işte bu binadaki dosyaların içinde. Bu kadar açık, bu kadar aleni olarak yapılan bu usulsüzlükler konusunda Çalışma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı sadece seyrediyor. Sendikamızın yetkisi gasp ediliyor, seyrediyorlar. 45 arkadaşımız işten atılıyor, seyrediyorlar. 505 yıllık emekleri iki yıldır gasp ediliyor, seyrediyorlar. Adalet istiyoruz. Sadece adalet. Patronları kollayan değil; emekçinin alın terini koruyacak adalet. Hakkımız olanı istiyoruz."

twitter takip