Sözcü gazetesi çalışanları isyan etti: Bir haftadır mağduruz...

S%C3%B6zc%C3%BC+gazetesi+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fanlar%C4%B1+isyan+etti:+Bir+haftad%C4%B1r+ma%C4%9Fduruz...

Çalışanların bir haftadır yemek çekleri ödenmiyor...

 

MEDYAKORİDORU ÖZEL:

 

Türkiye'nin muhalif gazetelerinden olan Sözcü, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de ciddi oranda olumsuz etkileyen yeni tip koronavirüs Covid-19 salgına yönelik tedbirler kapsamında, çalışanlarının çoğunu evden çalıştırıyor.

Saha muhabirlerinin bir bölümü ve gazeteyi yayına hazırlayan küçük bir ekibin dışında çoğu çalışanın evden haber ürettiği Sözcü'den, haber merkezimize bir mağduriyet haberi ulaştı. Medyakoridoru'na konuşan Sözcü çalışanları, gazetenin bir haftadır yemek çeklerini yatırmadığını ve bu nedenle mağduriyet yaşadıklarını ifade ediyor. Ayrıca çalışanlar, mevcut haklarından biri olan yemek çeki giderinin, bu ay için ödenip ödenmeyeceğiyle ilgili de gazete yönetiminden resmi bir açıklama yapılmadığından şikayetçi.

Gazetecilere yemek çeklerinin neden yatırılmadığıyla ilgili yönetim katından ulaşan tek bilginin ise İnsan Kaynakları'ndan, bir çalışanın telefonuna gelen sms mesajı olduğu belirtiliyor. İddiaya göre; İK çalışanı net bir şekilde bu ay ödemenin yapılmayacağını açıklamış.

Bu aşamada gazete çalışanları için belki de en kötüsü, haklarını aramalarının yönetim tarafından engelleniyor olması. Telefonda konuştuğumuz gazetecilerden biri, "Bu konuyla ilgili sosyal medyada herhangi bir paylaşım yapmamız durumunda işimize son verileceğini söylediler" açıklamasında bulundu.

EN BÜYÜK SORUN SENDİKASIZLIK!

Bu arada 3 ay önce Sözcü yönetimi, çalışanlarına Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyeliğinden ayrılmaları yönünde baskı yaparak, sendikalı olmalarını engellemişti. Gazete, üyeliklerini iptal etmemeleri durumunda ise çalışanları işlerine son vermekle tehdit etmişti.