Medyakoridoru Özel: Cumhuriyet'te büyük kriz! 15 çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor, sayfa sayısını azaltıyor

Medyakoridoru+%C3%96zel:+Cumhuriyet%E2%80%99te+b%C3%BCy%C3%BCk+kriz%21;+15+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fan%C4%B1n%C4%B1+i%C5%9Ften+%C3%A7%C4%B1karmaya+haz%C4%B1rlan%C4%B1yor,+sayfa+say%C4%B1s%C4%B1n%C4%B1+azalt%C4%B1yor
ABONE OL

Dolar kurundaki artış, basılı gazeteleri de vurdu. Cumhuriyet Vakfı çatısı altında yayın yapan Cumhuriyet gazetesi, çareyi gazeteci kıyımı yapmakta buldu!

Medyakoridoru'nun gazete kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Cumhuriyet gazetesi mali açıdan oldukça zorlu bir süreç geçiriyor.

Haber merkezimize bilgi veren kaynaklar, Cumhuriyet Vakfı'nın 17 Kasım'da gerçekleştirdiği toplantıda; vakfın başkanı Alev Coşkun'un tensikat kararı aldığını açıkladığını bildirdi. Dolar kurundaki artış ve tirajların düşmesini gerekçe gösteren yönetim, gazetenin yıl sonunda 600 bin TL zarar edeceğini söyleyerek tasarruf tedbirleri kapsamında 15 kişiyi işten çıkarma kararı aldı. Gazetenin sayfa sayısının ise 14'e düşürülmesi ve fiyatına da zam yapılması alınan bir diğer karar.

Çalışanlara duyurulan karar kapsamında, ”Öncelik kendi gitmek isteyenlerde, kendi gitmek isteyenlere yüzde 10 daha fazla tazminat verilecek" denildi.

Öte yandan muhabir İpek Özbey'in ayrılığının ardından gazetenin Cumartesi ekinin de kapanması kararlaştırıldı.

Alınan kararın TGS ile gazete yönetimi arasında imzalanan toplu sözleşmenin ardından gelmesi de oldukça dikkat çekti. Çünkü sözleşme kapsamında çalışanlara yüzde 14 zam yapılacaktı. Bu sözleşme ise yeni yılda yürürlüğe girecek.

twitter takip