Sezen Aksu'nun yapım şirketi, Kültür Servisi'nden 11 bin lira tazminat istiyor: Ne yapalım şimdi biz?

Sezen+Aksu%E2%80%99nun+yap%C4%B1m+%C5%9Firketi,+K%C3%BClt%C3%BCr+Servisi%E2%80%99nden+11+bin+lira+tazminat+istiyor:+Ne+yapal%C4%B1m+%C5%9Fimdi+biz?
ABONE OL

Şarkıcı Sezen Aksu'nun yapım şirketi, Kültür Servisi sitesinden 2020 yılının Nisan ayında yayınlanan 'Ne Yapayım Şimdi Ben' adlı şarkısını haberleştirdiği için 11 bin lira tazminat istedi.

Tazminat talebine tepki gösteren Kültür Servisi'nin internet sitesinde yapılan açıklamada, haberin yayımlanmasından 8 ay sonra Sezen Aksu'nun yapım şirketi SN Müzik Yapım'ın şikayeti üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden aranarak ifade vermelerinin istendiği ifade edildi.

İşte, Kültür Servisi'nin o açıklaması:

"Sezen Aksu’ya soruyoruz: Ne yapalım şimdi biz?

Sezen Aksu, Nisan 2020’de resmi YouTube kanalından “Ne Yapayım Şimdi Ben” adlı şarkıyı paylaşmış, şarkıyla birlikte dinleyicilerine yönelik bir de mektup yayımlamıştı. Kültür Servisi olarak, Sezen Aksu’nun karantina günlerini anlattığı mektubu ve şarkıyı haberleştirdik. Haber gazetemizde “Sezen Aksu’dan korona günlerinde bir demo bir de mektup’” başlığıyla, şarkının YouTube yönlendirmesi verilerek yayımlandı. Haber benzer içerik, başlık ve aynı yönlendirmeyle birçok haber sitesinde de yer aldı. (10 Nisan 2020)

Aradan 8 ay geçtikten sonra, Vatan Emniyet Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden, Sezen Aksu’nun yapım şirketi SN Müzik Yapım tarafından hakkımızda şikâyet olduğu gerekçesiyle aranıp ifadeye çağırıldık. SN Müzik Yapım, Aksu’nun şarkısının YouTube yönlendirmesine (embed koduna) sitemizde yer verdiğimiz için telif hakkı ihlali gerekçesiyle gazetemizden şikâyetçi olmuştu.

Emniyet’te verdiğimiz ifadede “Bu paylaşım herhangi bir ticari kazanç ve amaç güdülmeksizin yapılmıştır… Sitemize girerek ilgili linke tıklayan nihai kullanıcı zaten demoyu (şarkı Aksu’nun ‘Demo 2’ albümündendi) müştekinin kendi YouTube kanalından izlemektedir” açıklamasında bulunduk. (İfadeye çağırılmamızın ardından “Eksik olsun!” diyerek haberi sitemizden kaldırdık.)

Önceki gün bir arabulucu tarafından arandık. Telefonda aktardığına göre SN Müzik Yapım, dava açılmadan önce bizimle uzlaşmaya varmak istiyor ve uzlaşma bedeli olarak 11 bin lira talep ediliyordu.

Arabulucunun yönlendirmesi doğrultusunda, SN Müzik Yapım’ı temsil eden bir avukatla görüştük. Konuştuğumuz avukat 9 bin lira nakitle uzlaşmaya varabileceğimizi aktardı. Uzlaşmazsak dava açılacak, masraflarla birlikte, istenen bedele 6 bin lira avukatlık ücreti de eklenecekti.

Telif hakkı ihlalinde bulunmadığımızı, mahkemede kendimizi savunacağımızı, bu nedenle “uzlaşmayacağımızı” ifade ettik. Konuyla ilgili haber yapma hakkımız ise avukat tarafından engellenmeye çalışıldı.

Tüm süreci aktardıktan sonra, gelinen noktada, şunu ifade etmek isteriz:

Sezen Aksu, her adımı “haber değeri olan” Türkiye’nin önemli sanatçılarından biridir. Alanının öncü internet gazetesi Kültür Servisi’nin Sezen Aksu’nun karantina mektubunu ve şarkısını haberleştirmesi doğaldır. İşimizi yaptık.

Gazetemizde, haber, Aksu’nun resmi YouTube adresine yönlendirme yapılarak sunulmuştur. Haliyle şarkının telifi Youtube üzerinden SN Müzik Yapım ve Sezen Aksu’ya aktarılacaktır. Aksu yayımladığımız mektubunda “Oturun oturduğunuz yerde, gıpraşmayın. Şarkının sözlerini sular seller gibi ezber edin, Korona geçtiğinde sınav yapıcam. Ödülünüz bu süreçte birikecek yeni sözler ve besteler” diyordu. Bu durumda Kültür Servisi olsa olsa şarkının daha fazla dinlenmesine, ezber edilmesine hizmet etmiştir. Sezen Aksu’dan yeni sözler ve besteler beklerken cezalandırılıyoruz.

Bütünüyle bağımsız, tüm zorluklara rağmen yayıncılık yapmakta direnen bir basın kuruluşu olan Kültür Servisi’nin telif ve diğer sanatçı hakları konusundaki duruşu açıktır. Hal böyleyken işlemediğimiz bir suçun diyetini ödememizi istemek bize “artık yayıncılık yapmayın” demekten farksızdır. Türkiye’nin bugününde bir sanatçıya ve müzik yapım şirketine düşen, bağımsız medyayı desteklemektir, engellemek değil.

Son olarak Sezen Aksu’ya kendi şarkı sözleriyle sormak isteriz:

Ne yapalım şimdi biz? Hangi kapıyı çalalım? Buralardan gidelim mi yoksa katlanalım mı? Off of!"

twitter takip