Büyük tartışma yaratmıştı! RTÜK Başkanı'ndan Aşk 101 açıklaması: 'Kırmızı çizgimiz bellidir...'

B%C3%BCy%C3%BCk+tart%C4%B1%C5%9Fma+yaratm%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1%21;+RT%C3%BCK+Ba%C5%9Fkan%C4%B1%E2%80%99ndan+A%C5%9Fk+101+a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1:+%E2%80%99K%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1+%C3%A7izgimiz+bellidir...%E2%80%99
ABONE OL

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, geçen hafta tartışmalara neden olan Netflix dizisi 'Aşk 101' hakkında açıklama yaparak, ' 'Toplumumuzu rahatsız edecek yayınlara geçit vermeyeceğiz' dedi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Netflix Türkiye'nin tartoşmalara neden olan dizisi yeni dizisi 'Aşk 101' ile ilgili bir açıklama yaparak,
"Uyardık, gözümüz üzerlerinde. Kırmızı çizgilerimiz bellidir. Ahlaksızlığa geçit vermemekte kararlıyız" dedi.
 
24 Nisan'da yayınlanmaya başlayacak olan 'Aşk 101' adlı gençlik dizisinde Osman adlı karakterin dizi senaryosunda eşcinsel olarak gösterileceğine dair iddialar geçen hafta ortalığı karıştırmıştı. Bu durum bazı kesimlerin tepkisini çekmiş ve Netflix ahlaksızla suçlanmıştı. Bazı izleyiciler ise eşcinsel bir karakterin varlığının sorun olmayacağını savunarak, tepki gösterenleri geri kafalı olmakla suçlamıştı. Bu tartışmalar Twitter'da sürerken Netflix Türkiye'den yapılan açıklamada ise; dizi hakkında bu söylentilere neden olan paylaşımın yapıldığı hesabın sahte hesap olduğu ve dizi hakkındaki bilgilerin sadece resmi hesaplardan yapılacağı bilgisi verildi.
Aşk 101 dizisine en ağır tepkisiyi gösterenlerden bir tanesi de Akit gazetesi olmuştu. 
Akit gazetesi geçen günlerde yayınlanan, 'Net provokasyon' başlıklı haberinde; "Asil Müslüman Türk milletinin mukaddesatına saldıran LGBTİ’li sapkın eşcinseller, şimdi de dijital yayın platformu Netflix aracılığıyla propaganda yapmaya başladı. Netflix Türkiye tarafından çekimleri tamamlanan ‘Love 101’ isimli sapkın dizi 24 Nisan’da gösterime girecek. Ramazan-ı Şerif’in ilk günü yayınlanacak olan dizi, Türk oyunculardan oluşurken, LGBTİ’li bir sapkını canlandıracağı iddia edilen karakterlerden birinin isminin Osman olması dikkat çekiyor” gibi ifadelere yer vermişti.
 
Akit gazetesi şimdi de konuyla ilgili RTK Başkanı Ebubekir Şahin'den görüş aldı.
 
RTÜK Başkanı Şahin,bugün dizi hakkında Akit'e demeç vererek "Uyardık, gözümüz üzerlerinde. Çocuk ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine göz yummamız mümkün değildir. Kırmızı çizgilerimiz bellidir. RTÜK yönetimi olarak toplumumuzu rahatsız edecek her türlü yayın içeriğine geçit vermemekte kararlıyız" şeklinde konuştu.
 
Ebubekir Şahin açıklamasında şunları dedi:
 
“İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılığın düzenleme ve denetleme görevi Üst Kurulumuza verildikten sonra hızlıca yönetmelik çalışmalarını tamamladık ve lisanslama süreçleri ilerliyor. Bu kapsamda yerli ve yabancı seç-izle platformlarıyla zaman zaman bir araya gelerek talep ve beklentilerimizle kırmızı çizgilerimizi kendilerine aktardık. Uluslararası ve yerli markalarla iletişim noktasında sorun yaşamıyoruz. Denetim mekanizmalarımızı da oluşturduk. İzleme ve Değerlendirme Dairemizin uzmanları diğer yayınları olduğu gibi isteğe bağlı yayıncılık alanını da sıkı bir şekilde takip ediyorlar.
 
Görevimiz gereği gözümüz üzerlerinde. Gerekli hallerde kendilerini önce sözlü uyarıyoruz. Şifahi yaptığımız ikazları dikkate aldıklarını da gördük. Bu alanda başta sosyal medyada olmak üzere kamuoyunda son yapılan tartışmaları titizlikle izliyoruz. Bu noktada ilgili platform yöneticileriyle de gerekli temasları sağladık, uyarılarımızı yaptık. Kendileri sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada dizi karakterlerine ilişkin dolaşan iddiaların asılsız olduğunu belirttiler. Aksi bir durumda tavrımız bellidir ve nettir.”
 
'Toplumumuzu rahatsız edecek yayınlara geçit vermeyeceğiz'
 
“RTÜK olarak toplumumuzun milli ve manevi değerlerine aykırı olası yayınlara karşı müsamaha göstermeyeceğimizi özellikle vurguladık” diyen RTÜK Başkanı, “Çocuk ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine göz yummamız mümkün değildir. Kırmızı çizgilerimiz bellidir, millet iradesiyle ortaya konulan ilgili yasamızdan aldığımız yetkiyle hareket ediyoruz. RTÜK yönetimi olarak toplumumuzu rahatsız edecek her türlü yayın içeriğine geçit vermemekte kararlıyız” mesajını verdi.  
twitter takip