Aynı maskeyi ikinci defa kullananlar dikkat!

Ayn%C4%B1+maskeyi+ikinci+defa+kullananlar+dikkat%21;
ABONE OL

Uzmanlar, koronavirüs ile birlikte hayatımıza giren maskelerin ikinci defa kullanımının zararları konusunda uyardı.

Tüm dünyada yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi tüm hızıyla devam ederken, uzmanlar pandemiyle birlikte hayatımıza giren maske kullanımına ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

Çevremizdeki birçok insanın aynı maskeyi birden fazla kullandığına şahit oluyoruz. Ancak bu durum kötü sonuçlara yol açmakta.

Yurt Gazetesi'nde yer alan habere göre, Uzmanlar aynı maskenin defalarca kullanılmaması konusunda vatandaşları uyardı.

Maskeyi kullandıkça soluduğunuz nefesle maske nemlenmeye başlıyor. Dolayısı ile kendi boğazınızdaki küçük bir enfeksiyon büyümeye başlıyor. Maskeyle işiniz bittiğinde mutlaka çöpe atılmalı.

Atmayıp tekrar tekrar kullanırsak büyük tehlikelere davetiye çıkarıyoruz. Doktorlar, aynı maskenin defalarca kullanılmaması konusunda vatandaşları uyardı.

Aynı maskenin birden çok kullanımı yapılırsa, büyük tehlikelere yol açacağını söyleyen uzmanlar, tekrar eden kullanımların şu sonuçları doğurabileceğini açıkladı.

Uzun süreli tekrar tekrar kullanılan maskeler üzerinde mikroplar yerleşir. Bu da mikropların gözyaşı kesesi iltihabına yol açmasına neden olabilir.

Deride tıkanıklar olabilir, buna bağlı akne problemleri, kıl dönmesi veya deri enfeksiyonları oluşabilir.

Maskeler en fazla 8 saat kullanılmalı. Daha sonra yenisi ile değiştirilmelidir.

Maskeyi takmadan önce ellerinizi sabun ile yıkayın veya dezenfektan kullanın.

Telli maske kullanıyorsanız, mutlaka burnunuza sıkıştırın. Tek kullanımlık maskeyi çıkarınca ağzı kapalı çöpe atın.

Tek kullanımlık maskeler, işi bittikten sonra direkt olarak çöpe atılmalı ve ortadan kaldırılmalıdır.

Adeta bir virüs yükü haline gelmiş olan bu maskenin, tekrardan kullanılması, yıkanması ve değerlendirilmesi kesinlikle söz konusu değildir.

Zaten fiyat olarak gayet ucuz olduğu gibi, özellikle tek kullanımlık maske yıkanır mı dediğimizde, burada belli bir takım riskler ortaya çıkacaktır.

Özellikle sıcak su veya soğuk su ile temas ettiği zaman maske özelliği kaybolur. Geçirgen bir durum söz konusu olduğunda, bu maskeyi temizlemiş olsanız bile maske bundan sonraki süreçte sizi veya başka insanları korumayacak duruma gelir.

Bu sebepten dolayı tedbirleri daha sıkı ve düzenli bir şekilde almak gerekir.

twitter takip