Bu siteler misilleme olsun diye erişime kapatıldı! Peki bu karar demokratik mi?

Bu+siteler+misilleme+olsun+diye+eri%C5%9Fime+kapat%C4%B1ld%C4%B1%21;+Peki+bu+karar+demokratik+mi?
ABONE OL

Karar Gazetesi yazarı Akif Beki, Independet Türkçe olmak üzere birçok Suudi sermayeli internet sitesinin Arabistan'a misilleme nedeniyle erişime engellenmesini bugünkü köşesine taşıdı.

Karar Gazetesi yazarı Akif Beki, bugünkü köşe yazısında Suudi Arabistan'da Anadolu Ajansı ve TRT'ye uygulanan erişim engelinin ardından Türkiye'de de Independent Türkçe başta olmak üzere Suudi sermayeli internet sitelerinin misilleme nedeniyle erişime kapatılmasını değerlendirdi.
 
Bu kararın demokratik bir karar olmadığını belirten Afik Beki, bu sitelere getirilen erişim engelini "Muhatabımız çadır devleti olabilir, aşiret ve kabile kanunlarıyla davranabilir. Suudiler, hukuksuz bir şekilde sitelerimizi kapatabilir. ‘Biz yaptık oldu’ diyebilirler. Fakat biz hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasiyiz. Elimizi bağlayan özgürlük kanunları var.Aynı yöntemle missillemede bulunabilir miyiz? Çadır devletiyle çadır devleti olabilir miyiz? Farkımız nereden belli olacak" diyerek eleştirdi.
 
Sitelerin erişime mahkeme kararı gelmeden BTK kararıyla engellenmesinin de doğru olmadığını "BTK’ya erişim engeli yetkisi, böyle kullansın diye mi verilmişti? Mahkemeden  karar çıkartılana dek telafisi imkansız zararlar oluşturabilecek içeriklere anında müdahale için değil miydi o" diyerek ifade etti. 
 
Akif Beki yazısında şunları kaleme aldı:
 
Suudiler, TRT Arapça’yla Anadolu Ajansı sitelerine erişim yasağı getirmişlerdi. 
 
Ankara da Arabistan ve Emirlikler’in resmi ajanslarını kapatmakla sınırlamamış misillemeyi. Ne var ne yoksa, Suudi ve Emirlik sermayeli bütün siteleri bir seferde yasaklayarak cevap vermiş.
 
Devletimizin azametiyle, büyüklüğüyle orantılı bir güç gösterisi olsun, gazabımızın şiddetini görsünler diye sanırım.
 
Independent Türkçe dahil, 12’den fazla siteye erişim engellenmişti.
 
Independent Türkçe, Rus sahipliğine geçmiş bir İngiliz medya grubuna ait. Ama yüzde 30’una Suudiler ortak edilmiş. Hedefe oradan girdiği anlaşılıyor. Kanuna aykırı içerik yayımlamaktan, kendisi bir yanlış yaptığından değil.
 
İngiliz medyası, ‘güçleri ancak sitelere yasak koymaya yetiyor’ diye savaşın taraflarıyla kafa bulmamış, hayır. 
 
Kısasa kısas, dişe diş, siteye karşılık site kurallarıyla yürütülen bir savaşın ortasında Indepent Türkçe’nin nasıl kaldığına odaklanmışlar.
 
Ben de, bu misillemenin hangi kanuni yetkiyle yapıldığına odaklanmak isterim. Ve hangi demokratik hukuk devleti anlayışıyla...
 
Öyle ya, muhatabımız çadır devleti olabilir, aşiret ve kabile kanunlarıyla davranabilir...
 
Suudiler, hukuksuz bir şekilde sitelerimizi kapatabilir. ‘Biz yaptık oldu’ diyebilirler...
 
Fakat biz hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasiyiz. Elimizi bağlayan özgürlük kanunları var.
 
Aynı yöntemle missillemede bulunabilir miyiz? Çadır devletiyle çadır devleti olabilir miyiz? Farkımız nereden belli olacak?
 
Karşılıksız ve yanlarına bırakmama duruşumuz, sırf missilleme için bulduğumuz bütün siteleri toptan yasaklamayı meşrulaştırır mı? Bir cevap verme gereği duymamız, bunu haklılaştırır mı?
 
Önce BTK, idari kararla engel koyuyor. Mahkeme kararı sonra geliyor. Yani istim arkadan yetiştiriliyor.
 
BTK’ya erişim engeli yetkisi, böyle kullansın diye mi verilmişti? Mahkemeden  karar çıkartılana dek telafisi imkansız zararlar oluşturabilecek içeriklere anında müdahale için değil miydi o?
 
Süresinde mahkemeye onaylatma şartıyla tabii...
 
Oysa, mahkeme kararından sonra bile hala neye dayanılarak kapatıldıklarını bilmiyorlar. Independent Türkçe yöneticisi Nevzat Çiçek yazdı.
 
Bilinen tek gerekçe misilleme. O da BTK’ın re’sen müdahale, mahkemenin de yasaklama kararı için gösterebileceği bir yasal dayanak değil.
 
Misillemeyi 24 saat geciktirmekte, kişi haklarının ihlali ve kamu düzeninin bozulması açısından nasıl bir sakınca görüldü mesela?
 
Kanun düzeni, keyfiliğe müsaade etmez...
 
Maazallah yarın Arabistan iki vatandaşımızı haksız tutuklasa, İstanbul’da sokaktan Arap mı toplayacak polis?
 
Akif Beki'nin yazısının devamını okumak için TIKLAYINIZ
twitter takip