CHP kurmaylarından yeni anayasa yorumu: “Kesinlikle destek yok”

CHP+kurmaylar%C4%B1ndan+yeni+anayasa+yorumu:+“Kesinlikle+destek+yok”
ABONE OL

AK Parti’nin yargıya siyasal müdahalede ısrarcı olduğunu kaydeden CHP kurmayları, yeni anayasa ile ilgili “Kesinlikle destek yok” görüşünde birleşti.

AK Parti’nin gündemindeki Anayasa değişikliği hazırlığı, CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında değerlendirildi. İktidarın yargıya siyasal müdahalede ısrarcı olduğunu kaydeden CHP kurmayları, “Kesinlikle destek yok” görüşünde birleşti.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 27 Mayıs’ta Türkiye Yüzyılı Anayasası Sivil Anayasa Güçlü Türkiye Sempozyumu’nda yaptığı, “Mevcut Anayasa ile devam edemeyiz” açıklaması da CHP PM’nin gündemine geldi. Edinilen bilgiye göre, “Bizim mevcut anayasaya uyulmadığı ve yargıya müdahaleler sürdüğü konusundaki eleştirilerimizde hiçbir değişiklik yok” yorumunu yapan CHP PM üyeleri, AKP ile Anayasa değişikliği konusunda yan yana duramayacaklarını söyledi.

CHP’de 26 Mayıs’ta düzenlenen Büyük Emekli Mitingi’nin ardından gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısında, “Normalleşme” süreci, mitingler, tüzük değişikliği ve yeni anayasa tartışmaları ele alındı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in kurmaylarına, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle gerçekleştirdiği görüşmeler detaylarını paylaştı. Liderler arasındaki zirvelerin, “Yumuşama” ve “Normalleşme” kelimeleriyle tanımlanmaması gerektiğini ifade eden CHP yetkilileri, “Amacımız kutuplaşmayı azaltmak. Bu bir kutuplaşmayı azaltma sürecidir” dedi.

CHP’nin, toplumsal sorunlarla ilgili sözünü en sert şekilde söylemeye devam edeceğini kaydeden parti yetkilileri, “Öğretmenler ve emekliler ile bir araya geldik. Siyasi iktidarın politikaları nedeniyle mağdur olan, dezavantajlı pozisyona düşen tüm kesimlerle bir araya olmaya, gücümüzü birleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

twitter takip