İsmail Dükel serbest bırakılırken, Müyesser Yıldız tutuklandı!

%C4%B0smail+D%C3%BCkel+serbest+b%C4%B1rak%C4%B1l%C4%B1rken,+M%C3%BCyesser+Y%C4%B1ld%C4%B1z+tutukland%C4%B1%21;
ABONE OL

İsmail Dükel adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, Müyesser Yıldız ve Astsubay E.B tutuklandı

Savcılık sorgusunun ardından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilen TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve Astsubay E.B tutuklandı.
 
Pazartesi sabahı gözaltına alınan TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel, savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı kapsamda gözaltına alınan Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve Astsubay E.B hakkında ise tutuklama kararı çıktı.
 
Hakimlik, tutuklama gerekçesi olarak Türk Ceza Kanunu’nun 329’uncu maddesindeki ‘devletin güvenliğine ilişkin bilgi ve belgeleri açıklama’ suçunun işlendiğine ilişkin kuvvetli suç şüphesi bulunması, delilleri karartma ihtimali ve kaçma şüphesini gösterdi.
 
Yıldız’ın tutuklanmasıyla Oda TV’de tutuklanan gazetecilerin sayısı dörde yükseldi.
 
Savcılık, 4 gündür gözaltında olan TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel, Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve Astsubay E.B’yi, tutuklanmaları İstemiyle nöbetçi Sulh ceza hakimliğine sevk etmişti. Dükel, sevki sırasında “Çiğ yemedik ki karnımız ağırsın. Bu günler geçecek. Bir bedel ödenmesi gerekiyorsa ben öderim” dedi.
 
 
Fotoğraf: Alican Uludağ
 
SAVCILIK SUÇLAMA DEĞİŞTİRDİ!
 
Savcı Veysel Kaçmaz, askeri casusluk suçlamasından vazgeçerek, Dükel ve Yıldız’a bu kez TCK’nin 329. maddesinde düzenlenen “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçunu isnat etti.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Yıldız ve Dükel’in aileleri gazetecilere destek olmaya geldi.
 
ODA TV’DE 4. TUTUKLAMA!
 
Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Muhabir Hülya Kılınç da Libya’da şehit olan MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin yaptıkları haber gerekçe gösterilerek tutuklanmışlardı.
twitter takip