Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı tutuklandı!

P%C4%B1nar+G%C3%BCltekin%E2%80%99i+katleden+Cemal+Metin+Avc%C4%B1+tutukland%C4%B1%21;
ABONE OL

Kendisinden ayrılan ve barışmak istemeyen Pınar Gültekin'i öldüren ve cansız bedenini varile koyarak yakan Cemal Metin Avcı tutuklanırken, kadın dernekleri de dün akşam çeşitli yerlerde eylemler düzenledi. Bu eylemlerde polis müdahalesiyle gözaltına alınan kadınlar da oldu.

Muğla’nın Ula ilçesinde üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan ve cinayeti itiraf eden Cemal Metin Avcı akşam saatlerinde geniş güvenlik önlemi altında adliyeye sevk edilmişti.
 
Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre; Yaklaşık 6 saatlik savcılık ve mahkeme safhasının ardından katil zanlısı Cemal Metin Avcı, ‘Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
Pınar Gültekin’in cenazesi akşam saatlerinde Muğla Adli Tıp Kurumu'nda baba Sıddık, anne Şefika ve abisi Vedat Gültekin‘e teslim edildi. Cenazeyi teslim alan genç kızın ailesi gözyaşlarına boğuldu. Pınar Gültekin’in cenazesinin doğum yeri olan Bitlis’in Hizan ilçesinde defnedileceği öğrenildi.
 
PINAR GÜLTEKİN'İN ABİSİ KONUŞTU!
 
Öte yandan; Pınar Gültekin’in abisi Vedat Gültekin, Cemal Metin Avcı’nın kardeşine kendini bekar olarak tanıttığını söyledi. Gültekin, “Kardeşim evli olduğunu öğrenince, bir daha kendisini aramamasını söylüyor ancak zanlı kardeşimin peşini bırakmıyor" ifadelerini kullandı.
 
Vedat Gültekin, kardeşi Pınar’ın katil Cemal Metin Avcı’nın evli olduğunu bilmediğini belirterek, “Bugün benim kardeşimin başına geldi, yarın başkasının annesinin, kardeşinin başına gelebilir. Bu sene zaten son senesiydi. İki dersinden kalmıştı. Derslerini verip, bayramda evine gelecekti. Kimseye zararı olmayan biriydi. Özgecan Aslan gibi o da masum biriydi, erkek katliamına kurban gitti” dedi.
 
KADIN ÖRGÜTLERİ AYAKTA: YÜREĞİMİZ YANGIN YERİ
 
Cemal Metin Avcı tarafından vahşice öldürülen Pınar Gültekin’in acı haberinin ardından kadın örgütlerinden tepki yağdı:
 
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF): “Pınar Gültekin’in gülüşünü soldurana sözleşmeler ve yasalar kaldırılsın diyerek destekleyenlerin sorumluluğu unutulmasın. Şiddeti önleyen yasalar ve sözleşmelere karşı çıkanlar şiddeti uygulayanlardır. Yüreğimiz yangın yeri. İstanbul Sözleşmesi yaşatır.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: “Pınar Gültekin’i öldüren ayrıldığı erkek cinayeti gizlemeye çalışmış. İstanbul Sözleşmesi tartışılırken: Kadınlar hayatına dair karar vermeye çalışıyor. Eziyet edilerek öldürülüyor. Kadın cinayetlerinin üstü örtülmeye çalışılıyor. İstanbul Sözleşmesi yaşatır.
 
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM): “Pınar henüz 27 yaşında; bir cani tarafından kaçırıldı, darp edildi ve öldürüldü. Hemen her gün bir can hayattan koparılırken üzüntümüzü anlatmak imkânsız.”
 
SOKAĞA DÖKÜLDÜLER
 
Pınar Gültekin cinayetine tepki gösteren kadınlar birçok ilde meydanları doldurdu. İsanbul Beşiktaş’ta Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri öncülüğünde gerçekleşen eyleme sanatçı Şevval Sam ve Kalben de destek verdi.
 
Eylemde sık sık ‘İstanbul Sözleşmesini uygulayın, Pınarları yaşatın’, ‘ölmek istemiyoruz’, ‘asla yalnız yürümeyeceksin’ sloganları atıldı.
 
KATİLİ SAVUNAN SOSYAL MEDYA HESABINA SUÇ DUYURUSU!
 
Cemal Metin Avcı'yı savunmak için açılan hesap hakkında ise CHP Muğla Kadın Kolları Başkanlığı suç duyurusunda bulundu.
 
Gültekin'i öldüren katil Cemal Metin Avcı için sosyal medya uygulaması Instagram'da 'Cemal Metin Avcı Yalnız Değildir' adlı sayfa açılması büyük tepki çekti.
 
Cumhuriyet'in haberine göre, CHP Muğla Kadın Kolları, hesabı açanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
CHP Muğla Kadın Kolları tarafından yapılan suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi:
 
"Muğla CHP İl Kadın kolları olarak ilimizde vahşi bir cinayete kurban giden Pınar Gültekin’in derin üzüntüsü içerisindeyken bir de bu vahşi cinayeti meşrulaştıran, suçu ve suçluyu öven paylaşımları görmek canımızı çok ama çok yakmıştır. Suçlular kadar suçu övenler de hatalıdır. Biz bu durumu asla kabul etmiyoruz.
 
Pınar Gültekin cinayetini meşrulaştıran paylaşımlar yapan “Cemal Metin Avcı Yalnız Değildir” adlı instagram hesabının yöneticileri hakkında Suçu ve Suçluyu Övme Suçu (TCK 215) kapsamında soruşturma açılması için avukatımız Pınar Alpay Tozun aracılığı ile Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğumuzu kamuoyuna duyururuz.”
 
Katil Avcı'nın yakınları tarafından kullanıldığı tahmin edilen söz konusu sosyal medya hesabından "O kızın ne olduğu bellidir", "Kimse durduk yere birisini öldürmez. Kız bağ evine gelmeyi kabul ediyorsa ne olduğu bellidir", "Cemal evli ve 1 çocuk babasıdır. O kız kuyruk sallamasa hiçbir şey olmayacaktı" gibi iğrenç mesajlar paylaşılmıştı.
 
 
twitter takip