THK'dan istifa eden Cenap Aşçı'dan açıklama: 'Orman yangınlarında linçe kurban edilmek istendim'

THK%E2%80%99dan+istifa+eden+Cenap+A%C5%9F%C3%A7%C4%B1%E2%80%99dan+a%C3%A7%C4%B1klama:+%E2%80%99Orman+yang%C4%B1nlar%C4%B1nda+lin%C3%A7e+kurban+edilmek+istendim%E2%80%99
ABONE OL

Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı istifa etti. Aşçı, “Orman yangınları sonrası şahsım ve THK odağa konuldu. Orman yangınlarında lince kurban edilmek istendim” dedi.

BirGün'ün haberine göre; geçtiğimiz aylarda çıkan orman yangınlarında kullanılmayan söndürme uçakları ve skandal açıklamalarıyla tartışmalara neden olan Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı’nın istifa etti. Aşçı’nın istifa dilekçesini, THK’ye kayyum atanmasına karar veren Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gönderdiği belirtiliyor.

Aşçı'nın “Orman yangınları sonrası şahsım ve THK odağa konuldu. Orman yangınlarında linçe kurban edilmek istendim” dediği öğrenildi.

BirGün'ün ulaştığı THK yetkilileri, Aşçı’nın istifa dilekçesi verdiğini doğrulayarak Cenap Aşçı’nın THK Genel Merkezi’nde istifasına ilişkin toplantı yaptığını belirtti. Aşçı’nın THK’deki makam odasını da boşalttığı öne sürüldü.

AŞÇI İSTİFASINI YALANLAMADI

Cenap Aşçı, BirGün'e yaptığı açıklamada istifa ettiğini yalanlamadı. Aşçı yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz perşembe günü düzenlediğimiz basın toplantısında söylenecekleri ifade ettik. Daha Fazla söze gerek kalmadı diye düşünüyorum. Son sözümü perşembe günü ifade ettim ve bir başka açıklamamız, demecimiz olmayacak” dedi.

AYNI ZAMANDA DA ESKİ AKP’Lİ BAKAN

Atatürk'ün kurduğu THK Başkanlığı’nın yönetimine 2019 yılının Ekim ayında Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik kayyum heyeti atandı. Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı ise 63’üncü AKP Hükümetinde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmıştı.

Ayrıca, geçtiğimiz günlerde THK’yi yöneten üç kişilik Kayyum Heyeti üyelerinin de en az iki maaş aldığı açığa çıkmıştı. Kayyum Heyeti Üyesi Abdullah Kaya, tüm kayyum heyeti üyelerinin çift maaşlı olduğunu kabul etmişti.

Öte yandan, yaklaşık üç yıldır THK yangın söndürme uçağı ihalesiyle de tartışma konusu. Orman Genel Müdürlüğü, yangın söndürme uçağı kiralama ihalesine uçaklarının “En az 5 bin litre su taşıma kapasitesi” olması şartını koyduğu için 4 bin 900 litre kapasiteli THK uçakları, orman yangınlarında kullanılamıyor.

YANGINLAR SÜRERKEN DÜĞÜNE GİTTİ

Ülkenin Akdeniz ve Ege bölgesinde günlerce süren; can kaybı ve büyük tahribata yola açan yangınlar esnasında en çok konuşulan konuların başında Türk Hava Kurumu’nun (THK) yangın söndürme araçlarının kullanılamaması geliyordu.

AKP’li eski Bakan Cenap Aşcı başkanlığındaki kayyum heyeti tarafından yönetilen Türk Hava Kurumu tartışılırken, Cenap Aşçı’nın CNN Türk’te katıldığı bir programda sarf ettiği sözler tartışma yaratmıştı.

Cenap Aşçı, “Bu akşam özel bir durumum vardı. Çocukluğumdan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı, oraya gitmek zorunda kaldım” ifadelerini kullanmıştı.

twitter takip