National Geographic, yazar kadrosunu işten çıkardı!

National+Geographic,+yazar+kadrosunu+i%C5%9Ften+%C3%A7%C4%B1kard%C4%B1%21;
ABONE OL

1,7 milyondan fazla abonesi bulunan National Geographic dergisi kalan son yazarlarını da işten çıkardı.

Dergideki son işten çıkarmaların, yayının tüm kadrolu yazarları, tüm podcast personeli ve yaklaşık 40 yıldır kadroda olan biri ve 17 editör pozisyonunu kapsadığı söyleniyor.

Nisan ayında personele duyurulan işten çıkarmalar, ana şirket Disney'in istihdam ettiği binlerce pozisyondaki çalışanları işten çıkarılmasıyla sonuçlanan bir dalganın parçası olarak görülüyor.

ANA ŞİRKET DISNEY'İN İŞTEN ÇIKARMALARIYLA BAŞLADI

Eski bir çalışanın konuya ilişkin ifadelerine göre, o dönemde National Geographic çalışanlarının çoğuna, pozisyonlarının iki ay içinde tasfiye edileceği söylenmişti. Bu durum birçok çalışanın bu hafta ayrılmasına neden oldu.

İlk dalga Walt Disney Co.'nun bu yıl farklı departmanlarında çalışan binlerce personeliyle ilişiğini kesmesiyle geldi.

Dergideki duruma ilişkin bilgi veren bir sözcü çarşamba günü CNN'e yaptığı açıklamada, 2022 sonunda 1,7 milyondan fazla aboneye sahip olan National Geographic'in aylık sayılarını yayınlamaya devam edeceğini söyledi.

'İŞ YAPMA YETENEĞİMİZİ ETKİLEMEYECEK'

Sözcü, "Kadro değişiklikleri, iş yapma yeteneğimizi değiştirmeyecek, bunun yerine bize farklı hikayeler anlatmak ve birçok platformumuzda izleyicilerimizle bulundukları yerde buluşmak için daha fazla esneklik sağlayacak. Son değişikliklerin dergiyi veya hikaye anlatım kalitemizi olumsuz etkileyeceğine dair herhangi bir ima, kesinlikle yanlıştır" dedi.

Dergide çalışan eski bir personel de, kurum içi editörler tarafından yazılacak belirli dijital içerikler dışında, tam zamanlı personelin yerini serbest yazarlardan oluşan bir ekibin alacağını söyledi.

İŞTEN ÇIKARILAN YAZARLAR TWITTER'DAN DUYURDU

İşten çıkarma haberleri, ayrılan yazarların haberi Twitter'dan duyurmasıyla yayıldı.

Eski personellerin attığı tweetler şöyle:

Dergide eski bir bilim yazarı olan Michael Greshko: "Bugün National Geographic'teki son günüm. Dergi, ben de dahil olmak üzere kadrolu yazarlarıyla yollarını ayırıyor."

Craig Welch: "Son uzun metrajımı içeren yeni National Geographic az önce geldi - 16. ve kıdemli yazar olarak son uzun metrajım. NatGeo, yazar personellerini işten çıkarıyor."

Eski yazar Nina Strochlic: "Destansı bir çalışma oldu @NatGeo. Meslektaşlarım ve ben, kadrolu yazarların son sınıfı olduğumuz için inanılmaz derecede şanslıydık."

twitter takip