Eski Twitter çalışanına 'casusluk' suçlaması: Muhaliflerin bilgilerini sızdırdığı iddia edildi!

Eski+Twitter+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fan%C4%B1na+%E2%80%99casusluk%E2%80%99+su%C3%A7lamas%C4%B1:+Muhaliflerin+bilgilerini+s%C4%B1zd%C4%B1rd%C4%B1%C4%9F%C4%B1+iddia+edildi%21;
ABONE OL

Sosyal medya platformu Twitter'ın eski çalışanı Ahmad Abouammo'nun muhaliflerin kişisel bilgilerini Suudi Arabistan yönetimine sızdırdığı iddiasıyla açılan dava geçtiğimiz hafta başladı.

Euronews'te yer alan habere göre; Abouammo, Riyad yönetimi için "casusluk yapmak ve muhalifleri hapis ve işkenceye maruz bırakmakla" suçlanıyor.

ABD Savcı Yardımcısı Colin Sampson,  Arapça bilen ABD vatandaşı Abouammo'nun, Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın oğlu Bader Al-Asaker tarafından "köstebek" olarak işe alındığı yönündeki suçlamasını doğrulamak amacıyla tanıkların ifadesini aldı.

Sampson, bilgi sızdırması karşılığında Abouammo'ya bir Hublot saatinin ve 300 bin doların verildiği iddiasını dile getirdi.

Abouammo'nun avukatı Jerome Matthews, müvekkilinin federal yetkililerle iş birliği yaptığını söyledi.

"Müvekkilinin ABD'den kaçmak için fırsatı olmasına rağmen" bu ülkede kalmaya devam ettiğini kaydeden Matthews, jüriye "Her şey her zaman göründüğü gibi değil. Bağlam önemli, resmin tamamına bakmak önemli." dedi.

Twitter çalışanları ifade verdi

San Francisco’daki federal mahkemede şirketinin mevcut ve eski çalışanları Abouammo'ya karşı ifade verdi. Şirketin gizlilik ve veri erişim politikalarını açıklayan çalışanlar, kullanıcıların e-posta adreslerine, telefon numaralarına, IP adreslerine ulaşılması durumunda doğabilecek ihlallere dikkat çekti.

İnsan hakları örgütleri, 2015 yılında Abouammo ve işbirlikçileri tarafından çalınan bilgilerin ciddi sonuçlara yol açtığını savunuyor. Onlar arasında muhaliflerin Suudi Arabistan'ın gizli hapishanelerde tutulması, elektrik şoku, dayak ve diğer işkence türlerine maruz kalması gösteriliyor.

twitter takip