Sosyal medya düzenlemesiyle ilgili yeni gelişme!

Sosyal+medya+d%C3%BCzenlemesiyle+ilgili+yeni+geli%C5%9Fme%21;
ABONE OL

AKP'nin sosyal medyaya müdahale etmeye hazırlandığı düzenlemeden, haber sitelerinin nasıl etkileneceği de belli oldu.

Sosyal medyayı kontrol altına almak isteyen AKP’nin, hazırlıklarını yürüttüğü düzenlemeyi ay sonunda Meclis’e getireceği öğrenildi.

AKP’nin üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre sosyal medyada yer alan paylaşımların ‘organize ya da kasıtlı olup olmadığına’ bakılacak. Sahte hesaplardan yapılan paylaşımlarda ise o hesabın bilgilerine ulaşılmaya çalışılacak. Dezenformasyona karşı da maddi yaptırımların ön planda olması bekleniyor.

Abdulkadir Selvi, hükümetin hazırlık yaptığı sosyal medya yasa tasarısında Singapur modelini örnek alacağını yazdı.

İNTERNET MEDYASINI YENİDEN ŞEKİLLENDİRME HAMLESİ

TRT Haber’in haberine göre düzenleme kapsamında AKP’nin internet medyasını da yeniden şekillendireceği ifade edildi. İnternet medyasında açıklık ve şeffaflık için künye ibraz etmeleri ve açık adres bildirmeleri istenecek.Diyanet'in sosyal medyaya ilişkin kitabında hukukun 'itibar suikastı' gibi olayları engellemede yavaş ve yetersiz kalabileceği savunuldu, örf ve adetin devreye girmesi istendi.

HABER SİTELERİ NASIL ETKİLENECEK?

AKP’nin düzenlemesi kapsamında haber siteleri de Basın Kanununa tabi olacak. ‘Yalan haber yaydığı’ iddia edilen sitelere yaptırım uygulanabilecek.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNİN TEMSİLCİLİKLERİ

Sosyal medya şirketlerinin de Türkiye'de ofis bulundurması yeterli olmayacak. Ofislerde Türkiye vatandaşı yetkililerin de bulundurulması istenebilecek.

twitter takip