Netflix: 'Şimdiki Aklım Olsaydı' dizisi eşcinsel karakter nedeniyle iptal edildi

Netflix:+%E2%80%99%C5%9Eimdiki+Akl%C4%B1m+Olsayd%C4%B1%E2%80%99+dizisi+e%C5%9Fcinsel+karakter+nedeniyle+iptal+edildi
ABONE OL

Netflix'in 'Şimdiki Aklım Olsaydı' dizisini eşcinsel karaktere izin verilmemesi nedeniyle çekimlere 1 gün kala iptal ettiği ortaya çıktı.

Online dizi ve film izleme platformu Netflix, Türk makamlarının kendilerine 'Şimdiki Aklım Olsaydı' dizisi için lisans almak istiyorsa, söz konusu dizinin senaryosundaki eşcinsel karakteri çıkarması gerektiğini söylediğini bildirdi.
 
Euronews'ten Emma Beswick'e konuşan bir kaynak, "Türk yetkililer Netflix eğer 'Şimdiki Aklım Olsaydı' dizisi için yayın hakkı almak istiyorsa senaryodan eşcinsel karakteri çıkarmalı dediler" açıklamasında bulundu.
 
Ayrıca, yazarın senaryosunun söz konusu karakter olmadan hayata geçirilemeyeceği için Netflix seriyi iptal etmeye karar verdiği belirtildi.
 
Emma Beswick imzalı habere göre platformun Türkiye yapımı projelerinden olan Şimdiki Aklım Olsaydı dizisi, bir gün önce Netflix tarafından herhangi bir açıklama yapılmadan iptal edilmişti.
 
Fasikül'e konuşan dizinin senaristi Ece Yörenç, şirketin diziyi iptal etmesinin ardında senaryodaki yan hikayelerden birinde eşcinsel bir karakterin olduğunu söylemişti. Ece Yörenç, "Bir eşcinsel karakter nedeniyle dizinin çekimlerine izin verilmedi ve bunun ilerisi için çok korkutucu" ifadesini kullanmıştı.
 
ALT BÜROKRATLAR İLETİŞİM KURUYOR
 
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı ise, (dizideki) değişikliklerinin RTÜK Üst Kurulu’nun bilgisi dışında yapıldığını ve kurulun ‘resmi olarak Netflix’le konuşmadığını’ ifade etti. Taşçı, “Bazı alt bürokratlar devreye girip bazı değişiklikler yapılmasını sağladıkları aşikar. Ancak hangi diziden hangi karakterin çıkarıldığın tam olarak bilmiyoruz" dedi.
 
Sorunun sadece 'Şimdiki Aklım Olsaydı' ile sınırlı olmadığını ve 40 civarında filmde değişiklik söz konusu olduğunu belirten Taşçı, "Netflix’le yapılan gayri resmi görüşmeler suç teşkil ediyor. Bu siyasidir” uyarısı yaptı.
 
AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Netflix'in Türkiye'den çekileceği iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapmış, "NetflixTurkey ne siyasi düzeyde AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı ile ne de resmî düzeyde İletişim Başkanlığı ile görüştü. Türkiye’den gitmeyi neden düşünsünler? Netflix'in daha derin işbirliği ile Türk kültürüne, sanatına dönük daha yüksek hassasiyet göstereceğine inanıyorum" ifadelerini kullanmıştı.
 
Netflix de şu açıklamayı yapmıştı:
 
“Netflix olarak Türkiye’deki üyelerimize ve kreatif camiaya derinden bağlılığımızı sürdürüyoruz. Birlikte çalıştığımız birbirinden yetenekli isimlerle gurur duyuyoruz. Şu anda yapım aşamasında olan ve yakında çekimlerine başlanacak projelerimiz için çok heyecanlıyız ve bu hikayeleri dünyanın her köşesindeki üyelerimizle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz” .
twitter takip